Chov border kolií v České republice.

První borderku do Čech přivezla paní Grygarová v roce 1992. Byla černobílá a jmenovala se Jackie Mobella. Ihned následovali další dovezené panem Filipem Novákem - Caristan Jaguar a Czechmate Black Magic. Jackie a Caristan dali základ našemu chovu a oba najdeme ve většině rodokmenech  borderinek v Čechách. Dalším významným dovezeným psem byl Highland Dreamer. I ten je zastoupen v mnoha rodokmenech. V letoším roce je v Čechách již na 2500 psů a fen s průkazem původu, jak odchovaných u nás, tak dovezených ze zahraničí. Jejich obliba se rychle rozrostla. Borderky jsou totiž strašně šikovné a nemají rády nudu. V mnoha knihách se píše, že pokud jim nezajistíte práci, vymyslí si ji sami a nebo, že devastují byt. V prvním případě je to pravda, ale ve druhém ne. I když, vyjímka potvrzuje pravidlo.

 

Jacie Mobella                       Caristan Jaguar      Highland Dreamer

Borderka v bytě?

Chovám v bytě naší Arinu již přes 9 let a za celou dobu mi nic nezničila. Ani ostatní feny, pokud je mám v bytě  chovají se vzorně. Něco jiného jsou štěňata. Ti si pro zábavu v demolici bytu nejdou daleko. Ale těm je odpuštěno, jsou to přeci jen malé hravé kouličky. Život s borderkou je náročný co se času a zábavy týká, ale nádherny. Pokud si jednou pořídíte borderku, už nechcete jiného psa. Mnoho lidí co znám, si pořídilo dalšího psa či fenku, je to pak s nimi větší legrace. Většina borderek je umístěno venku a mají se výborně. K ostatním domácím zvířatům jsou tolerantní, nedělají si žádné výsostní právo na páníčka. Je to velice komunikativní tvor, který venku nenapadá ani lidi ani jiné psy. Každý den vás dovedou překvapit novým kouskem, který se právě naučili a vy jen zíráte, co to zvíře nevymyslí.

 

Práce a zábava.

S borderkama se dá dělat mnoho věcí. Jejich úplně ta nejhlavnější práce je pást ovce. V tom nemají konkurenci, ale o tom se více dočtete na stránkách věnovaných pasení. Hodně zvířat se u nás i ve světě věnují agility. I zde ve své kategorii nemají moc konkurence. Stačí si přečíst vysledky z posledních let z Mistrovství světa v agility. Na startovní listině najdete zhruba 90% border kolií v kategorii large. Zhruba od roku 1996 se u nás začínají oběvovat i na klasickém cvičáku sportovní kynologie. Jinde ve světě se věnují spíše obedience než klasickému výcviku. Je to škoda. Jsou opravdu velice pracovité. Nejúspěšnějším psem je u nás zatím Idrus Bohemia Alké, který složil nejvyšší zkoušky - IPO3, SCHh3 a hlavně naší ZVV3 a to na první pokus. I jiné borderky mají složené zkoušky 3 stupně, ale tento byl první a s velice pěknými body. Další jejich aktivitou je záchranářský výcvik, obedience, flyball, fresbee, coursing a canisterapie. V posledních letech se i rozšířil tanec se psem.

    

Výstavy.

V devadesátých letech minulého století se na výstavách borderky viděli jen málo. ale koncem století se jich začalo předvádět stále více. Dnes není vyjímka vidět na mezinárodní výstavě i 90 borderinek najednou. Dobrý průměr je 60 zvířat. Ale i zde se začal projevovat rozpor mezi vystavovateli. Někteří dávají přednost výstavním jedincům, jiní hledí spíše na povahu a exteriér je už tolik netrápí. Bohužel i rozhodčí na toto poukazují. Není vyjímkou na výstavě slyšet, že ta borderka nemůže dostat výbornou, protože vypadá moc pracovně. A tyto hlášky se dají zaslechnout i u třídy pracovní. Ale jinak je ot dobrá zábava a příležitost setkat se se stejně zapálenými lidmi.

 

Proč borderku s průkazem původu?

Už jen proto, aby jste měli jistotu, že z toho malého klubíčka vyroste opravdu vámi vysněný jedinec. A pak hlavně také proto, aby to štěňátko bylo zdravé a netrpělo žádnými dědičnými chorobami. Pokud si kupujete štěně s PP, máte jistotu, že otec i matka jsou také s PP a majitelé jim věnovali alespoň trochu času k jejich uchovnění. Pokud totiž chcete, aby štěňata měla PP, musí si psa či fenu nejprve uchovnit na bonitaci. T oznamená, že nejdříve absolvuje RTG DKK, poté vyšetření očí PRA CEA, někteří dělají i další vyšetření na DNA CEA či DNA TN. No apak se musí na bonitaci předvést komisi a ta rohodne, zda bude jedinec zařazen do chovu či ne. Jenže mnohým slušným chovatelům pouhá vyšetření nestačí a proto jejich svěřenci mají i plno výstavních ocenění či jiných sportovních úspěchů. Proto radím všem novým zájemcům. neberte si štěně bez průkazu původu. Mnoho aktivit budou  pro vás nedostupná a je to škoda. A hlavně by každému novému majiteli mělo jít o zdraví svého psího miláčka. V ceně štěněte to již není takový rozdíl.

aktualizováno: 24.04.2024 20:50:50